Rakovnický rychlík

Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun, Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do konce října. Souprava vlaku je složena z legendární motorové lokomotivy "zamračená" řady T 478.1 a elegantních osobních vozů ze 60. let řady Bmx.

Kapacita vlaku je 176 míst k sezení a cca 10 jízdních kol. Kola, kočárky a zavazadla se přepravují ve vyhrazeném prostoru v oddílech pro cestující.

Popis trasy

Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna. Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor, Zbečno a Roztoky do Křivoklátu. V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník. Na cestě vlak projede po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak i celkem 5 tunely. V sezóně 2024 je novinkou, že vždy o víkendech o letních prázdninách Rakovnický rychlík kromě jízdy z Prahy do Rakovníka a zpět vykoná ještě jednu jízdu z Rakovníka (ve 12:05) do Berouna a zpět (v 15:06).

Jízdní řád

Přeprava kol

Ve vlacích linky Rakovnický rychlík je umožněna přeprava jízdních kol. V každém vlaku je možno přepravit nejvýše 10 jízdních kol.

Jízdenky, tarif a smluvní přepravní podmínky

V Rakovnickém rychlíku platí

  • Tarif Pražské integrované dopravy (více na www.pid.cz), 
  • Systém jednotného tarifu - OneTicket (více na oneticket.cz),
  • Tarif dopravce KŽC Doprava, s.r.o. 
  • Tarif TR 10 společnosti České dráhy, a.s. (více na www.cd.cz), tj. všechny jízdní doklady společnosti České dráhy, a.s. vyjma režijních zaměstnaneckých jízdenek. 

Příklady cen jízdného: 

Praha hl.n. - Křivoklát: 100,- Kč / 60,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")
Praha hl.n. - Rakovník: 110,- Kč / 70,- Kč 
při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Jízdní kolo bez ohledu na délku cesty: 20 Kč (s jízdenkou OneTicket 40 Kč).

Jízdenky zakoupíte v pokladnách Českých drah, v mobilní aplikaci PID Lítačka nebo u průvodčího ve vlaku bez přirážky. Ve vlaku nelze platit platební kartou.

Zajímavosti na trase

Město Beroun

Ve městě můžete vidět zbytky hradebního opevnění, dvě brány (Pražskou a Plzeňskou), kostel sv. Jakuba, budovu radnice, Duslovu vilu, medvědárium a rozhledny Mostná hora či na vrcholu Děd.

Rozhledna Městská hora v Berouně

Nachází se v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n. m. Rozhledna poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.

Hamousův statek ve Zbečně

Roubený selský statek patrně ze 16. století s dochovaným interiérem (světnice, černá kuchyně, chlebová pec atd.) a hospodářskými budovami.

Hrad Křivoklát

Královský hrad obklopený nekonečnými lesy byl oblíbeným místem pobytu a lovu Přemyslovců i Lucemburků. Vznikl počátkem 12. století. V průběhu roku se zde koná řada kulturních a dobových akcí, koncertů.

Rozhledna Velká Buková

Rozhledna se nachází kousek od Křivoklátu v nadmořské výšce 445 m a nabízí malebný výhled do okolní krajiny, především na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky.

Město Rakovník

V královském městě zve k návštěvě Husovo náměstí, radnice, Chrám sv. Bartoloměje, zvonice, Pražská brána, židovské ghetto, hřitov a synagoga, dům cisterciáků a mnoho dalších.

Muzeum T.G.M. Rakovník

V muzeu vás přivítají expozice týkající se Rakovnicka od pravěku až po ukázky ženských lidových oděvů na Rakovnicku. Součástí je pozdně gotická stavba - Pražská brána.

Vysoká (Pražská) brána v Rakovníku

Pražská brána byla společně s dalšími třemi branami součást středověkého městského opevnění. Svatojilská a Lubenská brána byly v 19. století strženy.

Zámek Nižbor

Barokní zámek stojící na ostrohu nad ústím Habrového potoka do řeky Berounky. Zámek se původně jmenoval Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”, jehož zkomolenina je dnešní název.

Restaurace Zastávka Nižbor

Stylová nádražní restaurace umístěná v budově bývalého skladiště a v železničním voze "rybák", která nabízí i ubytování.

Muzeum motocyklů Křivoklát

Vystavuje na 150 kusů, kompletní řadu sériově vyráběných motocyklů Jawa a ČZ od zahájení jejich výroby do r. 1959, dále automobily Jawa, motocykly Praga, Pionýr a mopedy Stadion, Jaweta a Babeta a další.

Partneři