Lužickohorský rychlík

Lužickohorský rychlík jezdí z Prahy do oblasti Kokořínska a oblasti Lužických hor do stanice Mikulášovice dolní nádraží ve Šluknovském výběžku a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do konce října. Vlak je vhodný pro návštěvníky Máchova kraje - turisty i cyklisty. Vlak je sestaven z motorové lokomotivy "Zamračená" řady T 478.1 a klasických kupátkových vozů zachovaných v původním provedení.

V soupravě vlaku je řazen barový vůz s výdejním okénkem (točené pivo, limo, káva, čaj a drobné občerstvení).

Popis trasy

Vlak vyjíždí ráno z Prahy a zamíří přes Neratovice, Mladou Boleslav, Bakov nad Jizerou, Bělou pod Bezdězem, Bezděz, Českou Lípu, Nový Bor, Jedlovou, Krásnou Lípu, Panský do Mikulášovic. Odpoledne se vrací stejnou cestou zpět do Prahy.

Jízdní řád

Přeprava kol

Ve vlacích linky Lužickohorský rychlík je umožněna přeprava jízdních kol. V každém vlaku je možno přepravit nejvýše 12 jízdních kol.

Jízdenky, tarif a smluvní přepravní podmínky

V Lužickohorském rychlíku platí

  • Tarif Pražské integrované dopravy (více na www.pid.cz) v úseku Praha - Staré Splavy, 
  • Systém jednotného tarifu - OneTicket (více na oneticket.cz) v celé trase,
  • Tarif TR 10 společnosti České dráhy, a.s. pouze v úseku Praha - Staré Splavy, tj. všechny vnitrostátní jízdní doklady společnosti České dráhy, a.s. vyjma režijních zaměstnaneckých jízdenek;
  • Tarif DÚK (více na https://www.kr-ustecky.cz/doprava-usteckeho-kraje.asp) v úseku Jedlová - Mikulášovice dol. n.
  • Tarif dopravce KŽC Doprava, s.r.o. v úseku Praha - Jedlová

Příklady cen jízdného: 

Praha hl.n. - Bezděz: 130,- Kč / 90,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Praha hl.n. - Mladá Boleslav: 110,- Kč / 70,- Kč při použití předplatného kuponu pro Prahu ("tramvajenky")

Česká Lípa-střelnice - Jedlová: 46 Kč

Jízdní kolo k jízdnímu dokladu OneTicket: 40 Kč

Jízdenky zakoupíte v pokladnách Českých drah, v mobilní aplikaci PID Lítačka, v mobilní aplikaci OneTicket nebo u průvodčího ve vlaku bez přirážky. 

Zajímavosti na trase

Škoda Auto Muzeum

Muzeum vystavuje okolo 500 exponátů, včetně 46 automobilů, řady motocyklů a jízdních kol z dlouhé historie firmy Škoda Auto a jejího předchůdce Laurin & Klement.

Hrad Bezděz

Jedna z nejvýznamnějších krajinných dominant Čech - hrad Bězděz je pozoruhodnou ukázkou architektury rané gotiky. Byl založen kolem roku 1260 králem Přemyslem Otakarem II. Jeho zajímavostí je, že je zachován v podstatě ve stavu, v jakém ho "král železný a zlatý" vybudoval. Od nádraží k němu vede modrá turistická značka, cesta je dlouhá asi 3,5 km.

Máchovo jezero a město Doksy

Nedaleko cílové stanice vlaku se nachází oblíbená česká turistická destinace, která nabízí nejen koupání s výhledem na hrad Bezděz. Pěší cesta z nádraží v Bezdězu vede přes obec Bezděz a dále po červené turistické značce tzv. Máchovou stezkou, délka trasy je asi 10 km. Na kole lze do Doks dojet nenáročnými trasami přes obec Bezděz nebo přes Okna (cca 14 km).

Partneři