Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Dopravy Ústeckého kraje Kamenický motoráček je turistický vlak, který jezdí po Sklářské lokálce Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od konce března do začátku listopadu. Od začátku června do konce září jezdí denně. Nasazován je motorový vůz M 152.0 "orchestrion" v retro provedení, ve vybrané víkendové dny pak souprava historické motorové lokomotivy T 211.0533 "prasátko" s osobním vozem Bix. Vlak má kapacitu 55 míst (M 152.0) resp. 68 míst (Bix) a 5 míst pro jízdní kola nebo 2 dětské kočárky.

Popis trasy

Kamenický motoráček vás odveze z České Kamenice po romantické lokálce pod úbočím Zámeckého vrchu se zříceninou hradu a rozhlednou do sklářského města Kamenický Šenov. Kamenický Šenov a jeho okolí nabízí mnoho lákavých turistických cílů. Navštívit můžete Sklářské muzeum nebo se můžete vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna. K Panské skále můžete vyrazit buď přímou cestou přes město nebo po trase někdejší železnice po úbočí Šenovského vrchu. Na své si přijdou i cyklisté, kteří se mohou vydat po cyklostezce Varhany, která začíná u Panské skály a vede po tělese zrušené trati až do České Lípy. Další informace najdete v propagačním letáku níže.

Video o Kamenickém motoráčku a turistických cílech

Jízdní řád

Přeprava kol

Ve vlacích linky Kamenický motoráček je umožněna přeprava jízdních kol. V každém vlaku je možno přepravit nejvýše 3 jízdních kola.

Jízdenky, tarif a smluvní přepravní podmínky

Ve vlacích platí: 
  • Tarif DÚK (více na https://www.kr-ustecky.cz/doprava-usteckeho-kraje.asp)
  • Systém jednotného tarifu - OneTicket (více na oneticket.cz)
Jízdenka Česká Kamenice - Kamenický Šenov stojí 34 Kč (obyčejná) / 17 Kč (zlevněná).

Zajímavosti na trase

Muzeum koncentračního tábora Rabštejn

Nedaleko žel. zast. Veselé pod Rabštejnem se nachází komplex bývalých podzemních leteckých továren z 2. světové války. Expozice popisuje též historii Rabštejnského údolí.

Muzeum psacích strojů Česká Kamenice

V muzeu se nachází více než 300 psacích strojů z období od konce 19. století do poloviny 20. století.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zříceniny gotického Kamenického hradu nejasného původu se nacházejí na Zámeckém vrchu. Na zřícenině je vyhlídková věž, která prošla roku 1999 rekonstrukcí.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Kromě stálé expozice je část věnována místní nejstarší sklářské škole v Evropě a firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla. Vidět lze křišťálové ověskové lustry, vrstvená svítidla a skleněnou židli.

Přírodní památka Panská skála

Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás.

Hasičské muzeum Nový Oldřichov

Muzeum bylo založeno v roce 1979 a po roce 1989 bylo rozšířeno na současnou plochu 915 m2. Jeho nejvýznamnějším exponátem je unikátní Renault 1926, který byl použit při natáčení filmu Tmavomodrý svět.

Cyklostezka Varhany

Spojuje v trase bývalé železniční trati město Česká Lípa s městem Kamenický Šenov, v jehož blízkosti se nachází významný turistický cíl - Panská skála, označovaná také jako Varhany.

Turistické cíle v České Kamenici

K návštěvě zve kostel sv. Jakuba Staršího, poutní kaple Narození Panny Marie, expozice o historii města, rozhledna na Studenci, vyhlídka Jehla, Bratrský oltář (Brüderaltar) a další zajímavosti.

Partneři