Podřipský motoráček

Turistická linka T5 Dopravy Ústeckého kraje Podřipský motoráček jezdí v trase z Roudnice nad Labem přes Straškov, Mšené Lázně, Budyni nad Ohří až do Libochovic a opačně a to v sobotu, neděli a státní svátky od konce března do začátku listopadu.

Popis trasy

Motoráček vás zaveze z Roudnice nad Labem do Mšených Lázní, které jsou malebnou lázeňskou obcí, Budyně nad Ohří, kde je vodní hrad až Libochovic, kde se nachází zámek a odkud se lze vydat na zříceninu hradu Hazmburk. Více turistických informací na webu www.ceskestredohori.info. Po trati ze zastávky Bříza obec do Libochovic se svezete pouze Podřipským motoráčkem. Pravidelná osobní doprava tu byla zastavena v prosinci 2006.

Video o Podřipském motoráčku a turistických cílech

Jízdní řád

Přeprava kol

Ve vlacích linky Podřipský motoráček je umožněna přeprava jízdních kol. V každém vlaku je možno přepravit nejvýše 5 jízdních kol.

Jízdenky, tarif a smluvní přepravní podmínky

Ve vlacích platí: 
  • Tarif DÚK (více na https://www.kr-ustecky.cz/doprava-usteckeho-kraje.asp)
  • Systém jednotného tarifu - OneTicket (více na oneticket.cz)

Zajímavosti na trase

Město Roudnice nad Labem

K návštěvě zve roudnický zámek, věž Hláska, Kratochvílova rozhledna, Chrám Narození Panny Marie, Augustiniánský klášter, Podřipské muzeum, Zámecká jízdárna a mnoho dalších zajímavostí.

Hora Říp

Dnes už asi obrozenecky buditelské heslo „Co Mohamedu Mekka, to Čechu Říp“ vyvolá spíše úsměv, pro mnoho Čechů skutečně kopec představuje místo, které je alespoň jednou za život třeba navštívit.

Lázně Mšené

Byly založeny v roce 1796 Františkem Pavikovským, ředitelem panských majetků rodu Kinských na Zlonicích. Léčebné postupy jsou založeny na slatinných zábalech a minerálních koupelích.

Vodní hrad Budyně nad Ohří

Hrad byl vystavěn ve 2. pol. 15. st. rodem Zajíců z Hazmburka. Prohlídková trasa vás provede nejen interiéry sídla, ale navštívíte i Jandovo muzeum, ve kterém spatříte ukázku alchymistické dílny a laboratoře.

Zámek Libochovice

Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Narodil se zde J. E. Purkyně, který má zde i svou expozici.

Hrad Hazmburk

Na vrcholu čedičového masivu Hazmburk, který dosahuje výšky 418 m, spatříte nedobytný gotický hrad, který je tvořen Černou a Bílou věží. Nejznámějšími majiteli hradu byli Zajícové z Hazmburka.

Muzeum motocyklů Simson Žabovřesky nad Ohří

V muzeu naleznete více jak 30 druhů motocyklů a jízdních kol značky Simson. Najdete zde jak legendární Simson S51, Schwalbe, Scooter, tak i jiné, u nás méně známé typy, jako jsou Simson AWO, Simson Schikra, invalidní tříkolka Simson Duo, Simson Albatros, jízdní kola zn. Simson a další exponáty, napřílad stroj Simson MSA 50 SPATZ, jediný exemplář v České republice.

Partneři