Kamenický motoráček

Turistická linka T1 Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí po muzejní „sklářské lokálce“ tzv. Šenovce z České Kamenice do Kamenického Šenova a zpět každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do posledního říjnového víkendu. Od 1. června do 30. září 2019 jezdí denně.

Popis trasy

Historický motoráček M 131.1302, přezdívaný „hurvínek“ nebo M 152.0, přezdívaný „orchestrion“, vás odveze z České Kamenice po muzejní trati pod úbočím Zámeckého vrchu do sklářského města Kamenický Šenov, kde můžete navštívit sklářské muzeum či se vydat pěšky k legendární Panské skále, kde se natáčela pohádka Pyšná princezna nebo na kole po cyklostezce Varhany, která vede po tělese zrušené trati od bývalého nádraží Kamenický Šenov horní nádr. až do České Lípy.

Video o Kamenickém motoráčku a turistických cílech

Informační leták Linka T1 Kamenický motoráček

Jízdní řád

Ceník

Ve vlacích platí tarif Dopravy Ústeckého kraje (více na www.dopravauk.cz). Jízdní doklady je možno zakoupit též u průvodčího ve vlaku bez přirážky.

Zajímavosti na trase

Muzeum koncentračního tábora Rabštejn

Nedaleko žel. zast. Veselé pod Rabštejnem se nachází komplex bývalých podzemních leteckých továren z 2. světové války. Expozice popisuje též historii Rabštejnského údolí.

Muzeum psacích strojů Česká Kamenice

V muzeu se nachází více než 300 psacích strojů z období od konce 19. století do poloviny 20. století.

Zřícenina hradu Kamenice s rozhlednou

Zříceniny gotického Kamenického hradu nejasného původu se nacházejí na Zámeckém vrchu. Na zřícenině je vyhlídková věž, která prošla roku 1999 rekonstrukcí.

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Kromě stálé expozice je část věnována místní nejstarší sklářské škole v Evropě a firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla. Vidět lze křišťálové ověskové lustry, vrstvená svítidla a skleněnou židli.

Přírodní památka Panská skála

Čedičový vrch výrazně vystupující z náhorní plošiny u Práchně na východním okraji Kamenického Šenova je nejznámější geologickou rezervací u nás.

Hasičské muzeum Nový Oldřichov

Muzeum bylo založeno v roce 1979 a po roce 1989 bylo rozšířeno na současnou plochu 915 m2. Jeho nejvýznamnějším exponátem je unikátní Renault 1926, který byl použit při natáčení filmu Tmavomodrý svět.

Cyklostezka Varhany

Spojuje v trase bývalé železniční trati město Česká Lípa s městem Kamenický Šenov, v jehož blízkosti se nachází významný turistický cíl - Panská skála, označovaná také jako Varhany.

Turistické cíle v České Kamenici

K návštěvě zve kostel sv. Jakuba Staršího, poutní kaple Narození Panny Marie, expozice o historii města, rozhledna na Studenci, vyhlídka Jehla, Bratrský oltář (Brüderaltar) a další zajímavosti.

Partneři

 

Aktuality

Pozor výluka - Pražský motoráček

Nejmodernější motoráky v ČR brázdí Prahu přesně 1 rok

Rádia GSM-R do vozidel KŽC

Šenovka: obnova dráhy pokračuje

Vozidla KŽC na Bechyňce

Praha hl. n. jako za stara

Kamenický motoráček 2019

810 KŽC na „žatecké“

Pražák rozvážel betlémské světlo

PF 2020

Archiv aktualit:
2020     2016     2012
2019     2015     2011
2018     2014     2010
2017     2013     2009