Lužický motoráček

Lužický motoráček vás zaveze z České Kamenice přes Jedlovou - legendární stanici v nitru Lužických hor a Českou Lípu do Liberce za kulturou, turistikou a zábavou. Vlak jezdí každou sobotu o letních prázdninách.

Popis trasy

Na své cestě Lužickými horami z České Kamenice přes Jedlovou, Českou Lípu a Jablonné v Podještědí do krajského města Liberec urazí rovných 100 km. V Novině projede po největší zajímavosti na trati - mohutném kamenném viaduktu dlouhém 200 m a vysokém až 30 m.

Specialitou tohoto vlaku je možnost svézt se osobním vlakem po vlečce do vozovny libereckého dopravního podniku, která je jinak využívaná třeba pro převoz tramvají naložených na vagonech. V Liberci zve k návštěvě kulturní a zábavní Centrum Babylon, kde se nachází aquapark, IQpark, lunapark, kino či nákupní městečko. Vyjet lze i visutou kabinkovou lanovkou dopravce České dráhy, a.s. na 1 012 m vysoký vrchol Ještěd.

Provoz Lužického motoráčku byl podpořen Libereckým krajem.

Jízdní řád

Ceník

Ve vlaku platí Tarif dopravce KŽC Doprava, s.r.o. (viz Tarif pro veřejnou drážní osobní dopravu ve vlacích KŽC Doprava, s.r.o.). Ve vlacích neplatí tarif dopravce České dráhy, a.s. Jízdní doklady se prodávají pouze ve vlaku u průvodčího bez přirážky.

Zajímavosti na trase

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy Jablonné v Podještědí

Kostel s přilehlým klášterem postaven v létech 1699 až 1729. Jeho základní koncepci navrhl slavný vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrant.

Zámek Lemberk

Strážní hrad, ležící na Žitavské stezce, byl vybudován v polovině 13. st. Postupně byl přestavován na zámek, který byl spojený s životem sv. Zdislavy z Lemberka.

Kryštofovo Údolí

Kryštofovo Údolí, dříve "Údol svatého Kryštofa", nabízí mnoho zajímavostí - orloj, muzeum betlémů, dům řemesel, kostel a kapli sv. Kryštofa, zvonici či Jahnův kámen.

Kamenný viadukt Novina

Byl postaven mezi lety 1899 - 1900 společností Ústecko-teplické dráhy, jako součást spojení z Řetenic přes Úpořiny, Lovosice, Úštěk, Českou Lípu do Liberce. Viadukt má délku 202 m, výšku 30 m a 14 oblouků.

Centrum Babylon Liberec

Jedinečný kongresový, hotelový a zábavní komplex v centru města Liberce, který nabízí wellness, aqupark, IQpark, lunapark, restaurace, kavárny, bary, ubytování a další.

Zoologická zahrada Liberec

Nejstarší zahrada v ČR byla založena již v roce 1919. Na ploše 13 ha chová na 180 druhů zvířat, mezi nimiž naleznete i několik unikátů. Největším lákadlem je bílá forma tygra indického.

Botanická zahrada Liberec

Byla založena v r. 1876 a postupně si získala mezinárodní renomé. Je to nejstarší botanická zahrada v ČR. Jedna z nejpozoruhodnějších rostlin co zde najdete, je viktorie královská, největší leknín na světě.

Visutá lanová dráha Liberec-Horní Hanychov - Ještěd

Lanovka patří mezi nejstarší lanové dráhy. Byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Do provozu byla uvedena dne 27. 6. 1933.

Vrchol Ještěd

Ještěd je symbolem Libereckého kraje a svojí polohou v 1012 m n.m. též dominantou severních Čech. Pro svoji jedinečnou architekturu získal Perretovu cenu a stal se národní kulturní památkou a stavbou století.

Technické muzeum Liberec

Muzeum zaměřené na průmyslovou a technologickou minulost a současnost regionu. Mezi exponáty naleznete automobily, motocykly i unikátní výstavu kol a na své si přijdou i tramvajoví a železniční nadšenci.

iQLANDIA

Supermoderní science centrum iQLANDIA s Planetáriem, jedinečně pojatými expozicemi a stovkami interaktivních exponátů v centru Liberce.

Visit Liberec

Další tipy na návštěvu města Liberec s pozvánkami na kulturní akce.

 

Aktuality

M 152.0381

Idylka v údolí Berounky

Jak dopadl 9. ročníku v jízdě pákových drezín?

O KŽC píší v Anglii i v Holandsku

Slovenská špecifiká

Podřipák prodlouží provoz

Kdo s koho?

Pod roztockou skálou

M 262.0180 a M 152.0535

Katusice hlavní nádraží

Archiv aktualit:
2020     2016     2012
2019     2015     2011
2018     2014     2010
2017     2013     2009