Dovolená s motoráčkem 2022: moravské vlečky a Polsko (mimo Cieszyn). Lašsko a Nízký Jeseník

Sraz: v sobotu 6. 8. 2022 v 9:10 v ŽST Praha-hl.n. u odjezdu zvláštního vlaku KŽC

Vozidlo: 810-060 (kvůli jízdě na PKP)

Program: Sobota 6. 8.: Jízda zvláštního vlaku KŽC v trase Praha hl.n. 9:10 (na závěsu sv 1270) – Praha Klánovice 9:30 - Kolín 10:15 – Brno Královo Pole 13:30 – Brno Královo pole staré nádraží (1 km bývalé pokračování původní trati na hlavní nádraží) – Brno Královo Pole – Brno Židenice 14:30 – vlečka Posvitavský vlečkový areál, část sever vč. vlečky teplárna – provoz Špitálka (býv.trať Brno hl.n. – dráha podél Svitavy směr Kr.Pole) – Brno Židenice 15:30. Ubytování v Brně.

Neděle 7. 8.: Brno Židenice 9:00 – Blažovice – vlečka Mokrá-Horákov (4 km) – Blažovice – spojka 340/300 – Chropyně – vlečka Fatra (2 km) + vlečka Omega servis Holding - Chropyně 12:30 – Přerov – Studénka – letiště Mošnov – spojka mimo Sedlnice – Štramberk 14:00. Odpoledne fakultativní program: památky historického jádra města Štramberk a okolí: Štramberská trúba, ochutnávka pravých štramberských uší, městské muzeum, výstup na Bílou horu (rozhledna), arboretum a botanická zahrada atp. Večer posezení ve Štramberku. Ubytování Štramberk.

Pondělí 8. 8.: Štramberk 9:00– vlečka Štramberk Kotouč – vrchní vlečka a spodní vlečka – Štramberk triangl – Štramberk 11:00. Přesun vlakem / autobusem do minipivovaru Polivar Kopřivnice. Po obědě fakultativně prohlídka železničního muzea s opravenou Slovenskou strelou a muzea automobilů zn. Tatra. Ubytování Štramberk.

Úterý 9. 8.: Štramberk 9:00 – Kopřivnicevlečka Tatra Kopřivnice 11:00. Následně první fakultativní program: 11:34 autobusem do Frýdku Místku, zde zapůjčení jízdních kol, následně vlaky ČD i s koly do Hostašovic. Odtud projetí bývalé železniční trati (nyní cyklostezky) z Hostašovic do Nového Jičína horního nádraží. Z Nového Jičína v 16:38 pravidelnými vlaky přes Suchdol nad Odrou a Ostravu Svinov zpět do Frýdku Místku (vrácení kol) a poté do Štramberka. Nebo druhý fakultativní program: autobusem ze Štramberka na Hukvaldy: zřícenina hradu Hukvaldy, památník Leoše Janáčka. Přesun do minipivovaru Hukvaldy. Autobusem zpět do Štramberka. Ubytování Štramberk.
 
Středa 10. 8.: Štramberk 9:00 – spojka Veřovice hl.trať – Veřovice místní trať - Frýdek-Místek (do depa ČD tankovat dotankovat naftu) - Dobrá u Frýdku Místku 10:30vlečka pivovar Radegast – Dobrá u Frýdku Místku 11:15 – Český Těšín 12:30 – Cieszyn Marklowice (spojka Cieszyn) – Zebrzydowice – Petrovice u Karviné 13:30 – Karviná město – Petrovice u Karviné 14:30 – odb. Zádulka – Koukolná - Karviná 15:00 - Ostrava Svinov – Opava východ 17:00 – Krnov 17:45 – Bruntál 18:45 a PMD na přejezd do Moravského Kočova (do Bruntálu motorák). Ubytování v Moravském Kočově / Bruntále.

Čtvrtek 11.8.: Bruntál – vlečka VOP Bruntál a vlečka MACCO Bruntál (vlečky mezi tratěmi 310 a 312) – Bruntál – vlečka Teplárna Veolia Krnov (dříve Strojosvit) – Krnov – Milotice n.O. Odstavení 810-060 a přestup do vlaku GWTR 13510 - Vrbno p. P. 11:57, který v době obratu na vlak 13511 zajede na nově obnovenou část vlečky (dříve Dřevokombinát Vrbno) dnes Vlečka Vrbno a dále na druhou část dříve vlečky obnovené v roce 2019 Vlečka BOO Vrbno – Vrbno p. P. Zpět vlakem GWTR 13511 odj.12:40 z Vrbna p.P. Odtud motorákem KŽC do Bruntálu. V Bruntálu oběd v minipivovaru Hasič Bruntál a vycházka na Uhlířský vrch (kaple Panny Marie Sněžné) - prohlídka nejznámější dominanty nad Bruntálem, pěšky pak do Moravského Kočova. Ubytování v Moravském Kočově / Bruntále.

Pátek 12.8.: centrální část Nízkého Jeseníku – výlet na Rešovské vodopády: Bruntál aut.st. 8:05 – Moravskoslezský Kočov, rest. 8:18 – Rýmařov aut.st. 8:49 / 9:05 – Horní Město, kult.dům 9:18 a pěšky cca 10 km po turistické cestě na Rešovské vodopády. Procházka se musí jít od Rešova do Trvdkova. Z Tvrdkova autobusem 15:55 zpět do Rýmařova aut, st. 16:15 a dále vlakem ČD z Rýmařova 16:25 do Bruntálu 16:45. Minipivovar Zubatá žába Bruntál. Ubytování v Moravském Kočově / Bruntále.

Sobota 13.8.: (Bruntál -) přejezd Moravský Kočov - 9:20 – Dětřichov n.B. 9:50 – na koleje armády ČR – VNKV – Dětřichov n. B. 10:20 – Hlubočky-Mariánské Údolí – vojenská vlečka č. 3 Libavá – Hlubočky-Mariánské Údolí– Velká Bystřice 12:00 – Olomouc hl.n. 12:30 – Kolín – Praha Libeň 15:50. Fakultativně: oběd v minipivovaru Tvarg Velká Bystřice, dále minipivovar Smržice, Velká Bystřice
https://z-stage.cz/#utm_source=mapy.cz&utm_medium=ppd&utm_campaign=firmy.cz-13095283 a minipivovar Ničitel (nachází se přímo na zastávce).

Ukončení akce: v sobotu 13. 8. 2022 v 15:50 v ŽST Praha Vysočany po příjezdu zvláštního vlaku KŽC

Doporučené mapy: Atlas drah ČR

Ubytování: zajištěno, existují 2 varianty ubytování: 1) ubytování úrovně „Lux“ v hotelu se snídaní na 1- nebo 2-lůžkovém pokoji, 2) ubytování úrovně „Turist“ v penzionu zpravidla bez snídaně ve 2-3-4 lůžkových pokojích (1-lůžkové pokoje se ve variantě „Turist“ nezajišťují).

Stravování: z vlastních zdrojů, u kategorie Lux snídaně v ceně

Účastnické poplatky:

varianta účasti  člen  ostatní
celá akce: jednolůžkový pokoj (kategorie Lux)  29 000,- Kč  31 000,- Kč
celá akce: vícelůžkový pokoj (kategorie Turist)  22 000,- Kč  24 000,- Kč
Příplatky se netýkají nikoho, kdo si zaplatil celou akci!
vybraná část programu (jednotlivý den; nelze kumulovat tak, že se z jednotlivých dnů poskládá většina akce)  počet dní * cena a to celé děleno celkovou cenou  počet dní * cena a to celé děleno celkovou cenou
příplatek za průjezd Polskem navíc ke dni 10.8.(ST)  + 1.000, - Kč  + 1.000, - Kč
Fotopas  250,- Kč  250,- Kč
Cena pro členy Výboru KŽC  - 10 % z ř.1,2  ----------

Cena obsahuje:
celá akce: jízdné vlakem KŽC dle programu
• dopravu v rámci turistického dne v Nízkém Jeseníku

Cena neobsahuje:
• fakultativní, resp. individuální program
• přejezdy vlaky ČD / autobusy ČSAD

Přihlášky: přijímá kontaktní osoba Mgr. Bohumil Augusta

Uzávěrka přihlášek: 31.5., resp. 4.7. 2022

Poznámky:
• zavazadla přizpůsobit velikosti zavazadlového prostoru ve vlaku
• nezajišťuje se žádný zvláštní transfer pro zavazadla
• v případě stornování účasti ze strany účastníka se z vrácené částky odečte 25 % storno poplatek při odhlášení do 20. 07. 2022, při odhlášení po 21. 07. 2022 se odečte 50 % storno z poplatku
• změna programu a jeho dílčí úpravy v závislosti na vývoji organizace akce vyhrazena!

Organizátor: KŽC Doprava, s.r.o.

Kontaktní osoba: Mgr. Bohumil Augusta, tel: 776 628 728, e-mail: bohumil.augusta@kzc.cz

Zápis z akce

Letošní dovolená začala v sobotu 6.8. na hlavním nádraží v Praze, kam přijel motorák 810.060 na závěsu Rakovnického rychlíku. Motoráček s názvem „Šenovka“ měl na této akci premiéru u KŽC, vyl v novém slušivém laku, tak vzbuzoval celou cestu zaslouženou pozornost. Odjížděli jsme s několika minutami navíc směr Kolín, Havlíčkův Brod do Brna-Králova Pole, kde jsme projeli kus původní trati na hlavní nádraží. Bohužel Posvitavský vlečkový areál byl neprůjezdný, tak byl první den Dovolené předčasně ukončený v Králově Poli. Zbytek dne byl fakultativní program, ve kterém se naskytlo např. projíždění sítě MHD v Brně, prohlídka města, skupina ubytovaná v Bunkru – Krytu 10-Z pod Špilberkem měla jako bonus prohlídku bunkru s nevidomým průvodcem a večer někteří navštívili venkovní výstavu Hvězdárny a planetária Brno na Kraví hoře, kde byly nafukovací modely čtyř objektů Sluneční soustavy – Heliosféra (Slunce), Terralóna (Země), Lunalón (Měsíc) a Marsmeloun (Mars).

Neděle byla ve znamení nástupu v Židenicích a popojetí do Blažovic, kde je 4kilometrová vlečka do cementárny Mokrá-Horákov. Vlečková trať je ve velmi dobrém stavu a během jízdy jsme se dozvěděli i spoustu zajímavých věcí přímo od jejího provozovatele. Pokračovali jsme spojkou na Holubice a dále přes Přerov do Suchdola nad Odrou, kde jsme projeli Budišovsko-Fulneckou stranu stanice. Po úvrati na přerovském zhlaví stanice Studénka jsme dojeli na terminál Mošnov, Ostrava Airport a zpět po spojce mimo zast. Sedlnice přímo do Štramberka. Zbytek dne byl opět volný program s prohlídkou Štramberka, výstupem na Štramberskou Trúbu nebo prohlídkou vápencového lomu Kotouč.

V pondělí jsme vyjeli ze Štramberka směrem na Veřovice a na zhlaví stanice Štramberk jsme změnili směr jízdy a projeli triangl na vlečku Kotouč. Ta má 2 větve – horní-severní a dolní-jižní. Projeli jsme obě a vrátili se otočeným motorákem do stanice. Následovala akce pro vybranou skupinu na cyklojízdu po cyklostezce – bývalé trati Hostašovice – Nový Jičín horní nádraží. Nejdříve jsme vyjeli pravidelným vlakem do Studénky, pokračovali RegioJetem do Ostravy hl.n. Tam jsme si v půjčovně ČD vypůjčili kola a jeli do Hostašovic. Projeli bývalou trať a pokračovali RegioNovou do Suchdola. Odtud CityElefantem na Svinov a na kole podél Odry do Bohumína. Zpět vlakem do Ostravy na hlavní, vrátit kola a dojet do Štramberka. Ostatní měli fakultativní program – projíždění tratí v okolí, návštěvu minipivovarů v regionu, prohlídku města atd.

Úterní společný program byl také pouze ráno – odjeli jsme motorákem do Kopřivnice, odkud z nákl. nádraží vede vlečka do Tatry Kopřivnice. Ta má opět dvě větve, které byly navíc spojené spojkou (trianglem), ale ta už je bohužel nesjízdná. Konec projíždění byl před halou, ve které je Slovenská Strela a dál byl opět volný program. Nabízela se prohlídka muzea Tatra, prohlídka Kopřivnice, nedalekého Příboru a Hukvald. Někteří k tomu stihli i výstup na rozhlednu Bílá hora mezi Kopřivnicí a Štramberkem a večer v Kopřivnici v letním kině shlédnout film Mimořádná událost, ve kterém hraje jeden z motoráků 810 KŽC.

Středa byla ve znamení přesunu ze Štramberku na východní stranu Jeseníků, ovšem přes Polsko. Vyjeli jsme do Veřovic, kde byla absolvovaná vzácná spojka Veřovice (štramberská trať) – Veřovice hlavní trať, dále po hlavní trati do Frýdku-Místku na zbrojení naftou a po lokálce do Dobré u Frýdku-Místu, odkud vede vlečka do pivovaru Radegast Nošovice. Pokračovali jsme do Českého Těšína a zde začal zlatý hřeb programu letošní dovolené. Vyjeli jsme do Polska, ale rovno mimo Cieszyn rovnou do stanice Cieszyn Marklowice a dále až do Zebrzydowic. Návrat do vlasti byl přes Petrovice, odkud jsme ještě zajeli na starou trať do Karviné města. Následovala spojka Koukolná mimo Dětmarovice, čili přímo ze Závady do Karviné. Zpět přes Dětmarovice do Bohumína, kde jsme to neplánovaně brali po nákladním ranžíru v přednádraží a dojeli do Svinova. Odtud přes Opavu a Krnov do Bruntálu. Večer byla individuální prohlídka města Bruntál.

Ráno ve čtvrtek byla na programu vlečka VOP Bruntál a vlečka MACCO Bruntál, dále jsme popojeli do Krnova na vlečku Teplárna Veolia Krnov (dříve Strojosvit). Při návratu zpět jsme přestoupili v Miloticích nad Opavou do motoráku GWTR a pravidlem dojeli do Vrbna pod Pradědem. Tento motorák pokračoval ještě za nádraží na vlečku Dřevokombinátu Vrbno a BOO Vrbno na přejezd přes hlavní silnici, protože ČD Cargo odvezlo klíče od brány na vlečku. Škoda. Nicméně jsme byli první osobní vlak za nádražím, kam by se v budoucnu mohla prodloužit osobní doprava. Vrátili jsme se zpět do Milovic a dojeli naším motorákem do Bruntálu. Večer byl opět individuální program např. výšlap na Uhlířský vrch (kaple Panny Marie Sněžné). Večer se většina sešla v minipivovaru Hasič, kde jsme si pěkně zazpívali u kytary trampské písničky.

Páteční program byl bezmotorákový, na programu byla turistika v centrální části Nízkého Jeseníku – Rešovské vodopády. Popojeli jsme autobusem do Rýmařova a dále do Horního Města, odtud došli na Rešovské vodopády a vrátili se do Tvrdkova. Zde skončila společná část programu, někteří jeli nebo šli na hrad Sovinec, jiní objížděli okolní minipivovary.

Závěrečný sobotní den nás čekala zpáteční cesta do Prahy. Odjeli jsme z Bruntálu do Dětřichova, kde jsme zajeli k nakládací rampě armády ČR (VNKV) a popojeli do Hluboček-Mariánského Údolí, kde je vojenská vlečka č. 3 Libavá. Tu jsme projeli až do „šturcu“ a s náskokem dojeli do Olomouce. Kdo pospíchal domů, stihl zpožděný Ostravan do Prahy. Motorák pokračoval po koridoru do Kolína a dále přes Lysou do Čakovic, kde byla akce ukončena.

Zapsal: Ing. et Mgr. Pavel Knížák