O předmikulášském víkendu ožila také Šenovka

7.12.2011 Kamenický Šenov

S nebývalým zájmem především místních občanů se setkaly mikulášské jízdy, které jsme uspořádali také na naší romantické lokálce na okraji Lužických hor. Na sobotní odpoledne byly původně plánovány tři páry vlaků, ale protože kapacita drobného motoráčku řady M 131.1 od prvního okamžiku zjevně nepostačovala, zavedli jsme operativně ještě jeden podvečerní obrat do Kamenického Šenova navíc. Ten se odehrál již za úplné tmy a dokonce za počínajícího sněžení. Lidé se cestování nemohli nabažit a mnozí si jízdu zopakovali i víckrát.

Naše první ostrá provozní sezóna na Sklářské lokálce tak dokazuje, že lidé si k železniční nostalgii dovedou vytvořit vztah, i když se o ní třeba před tím nezajímali. To je příjemné zjištění a o to nám přesně jde - je to cílem našich dlouhodobých snah. Troufáme si konstatovat, že lokální tratě, ve spojení s turistickým ruchem, správně promyšlenou a profesionálně realizovanou nabídkou železniční dopravy, mají u nás jednoznačnou perspektivu. Existují zde k tomu tradice. Železnice neoddělitelně patří k naší historii a lidé jí z tohoto hlediska podvědomě vnímají pozitivně. Na tom také hodláme do budoucna stavět.

Už to, že letošní letní provozní sezóna na lokálce byla na přání obou měst prodloužena do poloviny září, něco signalizovalo. Mikulášské jízdy, během nichž jsme na krátké železničce zde, na severu Čech a daleko od velkých měst, přepravili skoro 300 nadšených cestujících, nám dodávají odhodlání a víru, že to, co děláme, děláme správně!

Jindy osamělé nádraží se během výletního provozu proměnilo v živou a veselou oblast, kde se potkávali lidé, kteří měli příležitost se sbližovat. Třeba právě na základě nového společného tématu – muzejní železnice v jejich městečku. K celkové pohodě přispívaly nezbytné maličkosti, jako je hudba, stánky s občerstvením a samozřejmě všudypřítomný Mikuláš s andělem a čerty, coby atrakce pro caparty.

Jsme rádi, že se stále více objevují pozitivní signály v podobě zájmu lidí o železniční nostalgii. Proto se i v budoucnu budeme o Sklářskou lokálku, která nás a místní spojuje, rádi starat. A nejen o ní, uděláme to s radostí i pro další místní dráhy, které svůj boj o setrvání na mapě naší země ještě nevyhrály. Uděláme to proto, aby přesně takovýchto milých setkání, jaké vzniklo tento víkend v Kamenickém Šenově, mohlo být co nejvíc.

Foto: 205

 

Aktuality

Poslední Bezdězský rychlík v podání 721 + Bmxy

Podzimní nálada na Mochovandě

Krokodýl na Posázaváku zakončil sezonu v Posázaví

Kácení na Šenovce

Poslední „Podtrosečák“ vyjel přesně před rokem

Zátiší pod Zámeckým vrchem

KŽC v JŘ 2021

Víkend s motoráčkem na severu Čech

Posázavák – v říjnu pokaždé „jinak“

M 152.0381

Archiv aktualit:
2020     2016     2012
2019     2015     2011
2018     2014     2010
2017     2013     2009